medals at Olympiads
INTERNATIONAL MATHEMATICAL OLYMPIADS
YearCountryMG StudentsPrize
1968 Soviet Union Zoran Kadelburg
Slavko Simic
III
hon.men.
1969 Romania Vladimir Jankovic
Zoran Kadelburg
Ljubomir Cukic
II
III
III
1970 Hungary Vladimir Jankovic
Lazar Milin
Branislav Sazdanovic
Mirko Janc
Ninoslav Ciric
II
II
II
III
III
1971 Czechoslovakia Lazar Milin
Aleksandar Zavaljevski
III
III
1972 Poland Vladimir Vulovic III
1973 Soviet Union Miodrag Zivkovic
Pavle Mladenovic
III
III
1974 German Democratic Republic Jozef Varga
Miodrag Zivkovic
Miroslav Jovanovic
Sava Krstic
Pavle Mladenovic
I
I
II
III
III
1975 Bulgaria Jozef Varga
Miomir Kostic
II
III
1976 Austria Milan Peric III
1977 Yugoslavia Novica Blazic III
1978 Romania Aleksandar Vucic III
1979 United Kingdom Boban Velickovic
Predrag Tanovic
II
III
1980 Luxembourg Nina Lezaic
Predrag Tanovic
Milos Arsenovic
II
III
III
1981 United States Nina Lezaic II
1983 France Ivan Sajic
Mirjana Spasojevic
III
III
1987 Cuba Aleksandra Smiljanic
Nebojsa Vasiljevic
III
III
1988 Australia Rastko Marinkovic III
1989 Federal Republic of Germany Rastko Marinkovic
Nebojsa Nikolic
Predrag Grkovic
Milena Radnovic
II
II
II
III
1990 China Vladimir Baltic III
1991 Sweden Mladen Laudanovic
Vladimir Baltic
II
III
1992 Russia Vladimir Bozin
Mladen Laudanovic
Ranko Lazic
Velibor Tintor
II
III
III
III
1995 Canada Djordje Milicevic
Igor Salom
Djordje Krtinic
II
III
III
1996 India Djordje Milicevic II
1997 Argentina Dusan Djukic
Nikola Petrovic
Jelena Spasojevic
Branislav Cvetkovic
II
II
III
III
1998 Taiwan Jelena Spasojevic
Dusan Djukic
Nikola Petrovic
Predrag Glisic
Isidora Milin
Goran Predovic
II
II
II
II
II
hon.men.
1999 Romania Dusan Djukic
Ivan Matic
Predrag Glisic
Rade Stanojevic
Nikola Petrovic
Isidora Milin
I
II
II
III
III
III
2000 Republic of Korea Milivoje Lukic
Tijana Kostic
Tomislav Radic
Vladimir  Lazic
Filip Moric (представљао БиХ)
II
III
III
III
hon.men.
2001 United States Vladimir Lazic
Tatjana Simcevic
Milivoje Lukic
Aleksandar Subotic
II
III
III
III
2002 United Kingdom Milivoje Lukic
Jelena Milanovic
II
III
2003 Japan Marko Radovanovic
Aleksandar Pejcev
Jelena Milanovic
Milan Novakovic
Aleksandar Brankovic
II
II
III
hon.men.
hon.men.
2004 Greece Marko Radovanovic
Milan Novakovic
Aleksandar Pejcev
Uros Rajkovic
II
II
III
III
2005 Mexico Uros Rajkovic
Igor Kabiljo
Milos Djoric
Igor Ninkovic (представљао БиХ)
III
III
hon. men.
III
2006 Slovenia Marija Jelic
Marijana Smailagic
Mladen Radojevic
Igor Ninkovic
III
III
III
hon.men.
2007 Vietnam Mladen Radojevic
Marija Jelic
Dusan Milijancevic
Teodor von Burg
I
III
III
III
2008 Spain Luka Milicevic
Dusan Milijancevic
Marija Jelic
Teodor von Burg
Aleksandar Vasiljkovic
Vladimir Nikolic
I
II
II
II
hon.men.
hon.men.
2009 Germany Teodor von Burg
Mihajlo Cekic
Luka Milicevic
Dusan Milijancevic
Vukasin Stojisavljevic
I
II
II
II
III
2010 Kazakhstan Teodor von Burg
Luka Milicevic
Mihajlo Cekic
Dusan Milijancevic
Rade Spegar
Stevan Gajovic
I
II
II
II
III
III
2011 Netherlands Teodor von Burg
Igor Spasojevic
Stevan Gajovic
Rade Spegar
Filip Zivanovic
I
II
II
III
hon. men
2012 Argentina Teodor von Burg
Dusan Sobot
Ivan Tanasijevic
Igor Spasojevic
Rade Segar
Lazar Radicevic
I
II
II
III
hon. men
hon. men
2013 Colombia Maksim Stokic
Simon Stojkovic
Lazar Radicevic
Bogdana Jelic
II
III
hon. men
hon. men
2014 South Africa Dusan Drobnjak
Luka Vukelic
Ivan Tanasijevic
Maksim Stokic
II
II
III
III
2015 Thailand Aleksa Konstantinov
Ognjen Tosic
Aleksa Milojevic
Marijana Vujadinovic
Nikola Raicevic (representing Montenegro)
I
III
hon. men
hon. men
III
2016 Hongkong Aleksa Milojevic
Aleksa Konstantinov
Igor Medvedev
Nikola Sadovek
Ognjen Tosic
Nikola Raicevic(representing Montenegro)
II
III
III
III
III
II
2017 Brazil Marko Medvedev
Ognjen Tosic
Aleksa Milojevic
Pavle Martinovic
Jelena Ivancic
Igor Medvedev
Nikola Raicevic (representing Montenegro)
Nikola Velov (representing Macedonia)
II
II
II
II
III
III
III
III

 

BALKAN MATHEMATICAL OLYMPIAD
YearCountryMG StudentsPrize
1987 Greece Nebojsa Vasiljevic
Olivera Milenkovic
Aleksandra Smiljanic
II
III
III
1988 Cyprus Rastko Marinkovic
Aleksandra Smiljanic
III
III
1989 Yugoslavia Milena Radnovic
Rastko Marinkovic
Predrag Grkovic
Nebojsa Nikolic
I
I
II
III
1990 Bulgaria Vladimir Baltic
Vanja Dunjic
II
III
1991 Romania Mladen Laudanovic
Vladimir Baltic
I
III
1992 Greece Mladen Laudanovic
Velibor Tintor
Vladimir Bozin
Ranko Lazic
I
I
II
II
1993 Cyprus Iva Stavrov III
1994 Yugoslavia Vesna Kadelburg
Milena Davidovic
III
III
1995 Bulgaria Djordje Milicevic
Igor Salom
I
III
1996 Romania Djirdje Milicevic
Marko Stosic
Jelena Spasojevic
I
II
III
1997 Greece Nikola Petrovic
Jelena Spasojevic
Dusan Djukic
Branislav Cvetkovic
II
II
III
hon.men.
1998 Cyprus Dusan Djukic
Goran Predovic
Jelena Spasojevic
Isidora Milin
Nikola Petrovic
Predrag Glisic
I
I
II
II
II
III
2000 Moldova Vladimir Lazic
Milos Popovic
Tijana Kostic
Milivoje Lukic
II
III
III
III
2001 Yugoslavia Vladimir Lazic
Milivoje Lukic
Tatjana Simcevic
Milan Karcanski
Karola Mesaros
II
II
II
III
III
2002 Turkey Milivoje Lukic
Jelena Milanovic
II
III
2003 Albania Jelena Milanovic
Milan Novakovic
Marko Radovanovic
Aleksandar Pejcev
Aleksandar Brankovic
II
III
III
III
III
2004 Bulgaria Marko Radovanovic
Milan Novakovic
Uros Rajkovic
Aleksandar Pejcev
II
III
III
III
2005 Romania Petra Stojsavljevic
Milos Djoric
Uros Rajkovic
Igor Kabiljo
III
III
III
III
2006 Cyprus Marijana Smailagic
Igor Ninkovic
Mladen Radojevic
II
III
III
2007 Greece Mladen Radojevic
Marija Jelic
Dusan Milijancevic
Teodor von Burg
II
III
III
II
2008 Macedonia Marija Jelic
Luka Milicevic
Dusan Milijancevic
Teodor von Burg
Aleksandar Vasiljkovic
Vladimir Nikolic
II
II
II
II
III
III
2009 Serbia Teodor von Burg
Luka Milicevic
Dusan Milijancevic
Mihajlo Cekic
Vukasin Stojisavljevic
I
I
I
II
III
2010 Moldova Teodor von Burg
Luka Milicevic
Stevan Gajovic
Dusan Milijancevic
Rade Spegar
Mihajlo Cekic
I
I
II
II
III
III
2011 Romania Rade Spegar
Teodor von Burg
Igor Spasojevic
Stevan Gajovic
Filip Zivanovic
II
II
II
III
III
2012 Тurkey Teodor von Burg
Igor Spasojevic
Dusan Sobot
Rade Spegar
Ivan Tanasijevic
I
I
I
II
III
2013 Cyprus Maksim Stokic
Simon Stojkovic
Lazar Radicevic
Bogdana Jelic
I
II
III
III
2014 Bulgaria Dusan Drobnjak
Ivan Tanasijevic
Maksim Stokic
Luka Vukelic
I
I
III
hon. men
2015 Greece Marijana Vujadinovic
Ognjen Tosic
Aleksa Milojevic
Aleksa Konstantinov
II
III
hon. men
hon. men
2016 Albania Aleksa Milojevic
Igor Medvedev
Ognjen Tosic
Аleksa Konstantinov
Nikola Sadovek
I
I
II
III
III
2017 Macedonia Aleksa Milojevic
Igor Medvedev
Pavle Martinovic
Marko Medvedev
Jelena Ivancic
Nikola Raicevic (representing Montenegro)
Nikola Velov (representing Macedonia)
I
I
II
II
III
II
II

 

JUNIOR BALKAN MATHEMATICAL OLYMPIAD
Year Country MG Students Prize
2005 Greece Dusan Milijancevic II
2006 Moldovia Luka Milicevic
Aleksandar Vasiljkovic
Dusan Milijancevic
Matija Milovic
Mihajlo Cekic
I
II
II
III
III
2007 Bulgaria Teodor von Burg
Filip Zivanovic
Veljko Panic
Stevan Gajovic
Vukasin Stojisavljevic
II
II
II
II
III
2008 Albania Stevan Gajovic
Teodor von Burg
Nevena Nikolic
Igor Spasojevic
Lola Spasic
I
I
II
II
III
2010 Romania Jelena Trisovic
Ivan Tanasijevic
II
III
2011 Cyprus Marijana Vujadinovic
Maksim Stokic
Branko Grbic
I
I
II
2012 Greek Luka Vukelic
Nikola Samardzic
Aleksandar Milosevic
II
II
III
2013 Turkey Luka Vukelic
Jana Vuckovic
Tadija Mitrovic
Ognjen Tosic
Danilo Tosovic
I
II
II
II
III
2014 Macedonia Ivan Pesic
Lazar Radojevic
Igor Medvedev
Marko Medvedev
Danica Zecevic
Aleksa Milojevic
I
II
II
II
III
III
2015 Serbia Ivan Pesic
Pavle Martinovic
Irina Djankovic
Lazar Korsic
Aleksa Milojevic
Vukasin Mihajlovic
Bogdan Raonic
Jovan Toromanovic
II
II
II
III
III
III
III
III
2016 Romania Jelena Ivancic
Irina Djankovic
Jovan Toromanovic
Milos Milicev
Ilja Uzelac Bujsic
Vukasin Mihajlovic
I
II
II
II
II
II
2017 Bulgaria Irina Djankovic
Milos Milicev
Dobrica Jovanovic
Milica Vugdelic
Ivan Gogic
I
I
I
III
III

 

EUROPEAN GIRLS'MATHEMATICAMPIAD
Year Country MG Students Prize
2012 United Kingdom Nevena Nikolic
Jelena Trisovic
Marijana Vujadinovic
III
III
III
2013 Luxembourg Marijana Vujadinovic
Tamara Sekularac
Jelena Trisovic
II
II
III
2014 Turkey Bogdana Jelic
Marijana Vujadinovic
Jelena Trisovic
II
III
III
2015 Belarus Bogdana Jelic
Marijana Vujadinovic
I
II
2016 Romania Danica Zecevic
Jana Vuckovic
Katarina Nikolic
I
III
hon.men.
2017 Switzerland Jelena Ivancic
Jana Vuckovic
Irina Djankovic
Danica Zecevic
I
II
II
III

 

INTERNATIONAL PHYSICS OLIMPIADS
YearCountryMG StudentsPrize
1970 Soviet Union Oliver Djuric
Aleksandar Zavaljevski
hon.men.
hon.men.
1982 Federal Republic of Germany Djordje Maric II
1983 Romania Darko Stefanovic III
1985 Yugoslavia Jane Kondov III
1987 German Democratic Republic Petar Maksimovic III
1988 Austria Zvonimir Bandic III
1989 Poland Zvonimir Bandic III
1995 Australia Boris Grbic hon.men.

1996

Norway
Mihajlo Vanevic
Vladimir Cvetkovic
Boris Grbic
III
hon.men.
hon.men.
1997 Canada Milovan Suvakov
Mihajlo Vanevic
Marko Bacic
III
hon.men.
hon.men.
1998 Island Milovan Suvakov
Nenad Vukmirovic
II
hon.men.
1999 Italy Nenad Vukmirovic
Stefan Salom
Stevan Nadj Perge
I
II
II
2000 United Kingdom Stefan Salom
Stevan Nadj Perge
Ruza Markov
Katarina Petrovic
III
III
hon.men.
hon.men.
2001 Turkey Nemanja Spasojevic
Biljana Gajic
hon.men.
hon.men.
2002 Katarina Petrovic III
2003 Taiwan Vladimir Rozic
Ognjen Ilic
Milan Zezelj
Zoran Peric
III
hon.men.
hon.men.
hon.men.
2004 Republic of Korea Ognjen Ilic
Luka Trifunovic
Milan Zezelj
Zlatko Emedji
Dejan Rozgic
II
III
III
hon.men.
hon.men.
2005 Spain Luka Trifunovic
Ognjen Ilic
Dejan Rozgic
II
III
hon.men.
2006 Singapore Uros Delic III
2007 Iran Nikola Otasevic hon.men.
2008 Vietnam Nikola Sibalic
Ivana Cvijovic
Dino Solar-Nikolic
Nikola Otasevic
hon.men.
hon.men.
hon.men.
hon.men.
2009 Mexico Nikola Sibalic
Aleksandar Vasiljkovic
Ognjen Ivkovic
Aleksandra Dimic
I
II
III
III
2010 Croatian Aleksandra Dimic
Aleksandar Vasiljkovic
Jezdimir Milosevic
Dusan Perovic
II
III
III
III
2011 Thailand Ognjen Markovic
Marko Kuzmanovic
Stefan Stanojevic
II
II
III
2012 Estonia Milan Krstajic
Ilija Buric
Tamara Sumarac
II
III
III
2013 Denmark Milan Krstajic
Ivan Tanasijevic
Uros Ristivojevic
Luka Bojovic
Ilija Buric
II
III
III
III
III
2014 Kazahkstan Uros Ristivojevic
Mihailo Djordjevic
Luka Bojovic
II
III
III
2015 India Marija Sindik
Dusan Novicic
III
hon.men.
2016 Switzerland Mihajlo Sporic
Dusan Novicic
Vuk Radovic
Dusan Djordjevic
I
II
III
III
2017 Indonesia Dusan Djordjevic
Marko Susnjar
Vuk Radovic
I
II
II

 

INTERNATIONAL OLYMPIAD IN ASTRONOMY
YearCountryMG StudentsPrize
2003 Sweden Mihailo Cubrovic III
2004 Ukraina Slobodan Opsenica
Uros Delic
II
III
2005 China

Luka Milicevic
Matija Milovic

III
III
2006 India Natasa Dragovic
Luka Milicevic
Aleksandar Vasiljkovic
Ivana Cvijovic
I
I
III
III
2007 Ukraina Milena Milosevic
Filip Zivanovic
Aleksandra Dimic
Natasa Dragovic
Luka Milicevic
Aleksandar Vasiljkovic
I
I
III
II
II
III
2008 Italy Natasa Dragovic
Filip Zivanovic
Milena Milosevic
Aleksandar Miladinovic
Dusan Joksimovic
II
II
III
III
III
2009 China Ognjen Markovic
Stefan Andjelkovic
Tamara Radivojevic
Vanja Sarkovic
III
hon.men.
hon.men.
hon.men.
2010 Ukraina Ivan Tanasijevic
Luka Bojovic
Djordje Zikelic
Stefan Badza
I
II
III
III

 

INTERNATIONAL OLYMPIAD IN ASTRONOMY AND ASTROPHYSICS
YearCountryMG StudentsPrize
2009 Iran Natasa Dragovic
Aleksandar Vasiljkovic
Filip Zivanovic
II
II
II
2010 China Aleksandar Vasiljkovic
Filip Zivanovic
Ognjen Markovic
Stefan Andjelkovic
Milena Milosevic
I
II
II
III
hon.men.
2011 Poland Stefan Andjelkovic
Ognjen Markovic
Filip Zivanovic
Stefan Badza
II
II
III
hon.men.
2012 Brazil Luka Bojovic
Aleksandar Miladinovic
Predrag Obadovic
II
III
hon.men.
2013 Greek Ivan Tanasijevic
Luka Bojovic
Aleksandar Miladinovic
Uros Ristivojevic
Predrag Obradovic
I
I
II
hon.men.
hon.men.
2014 Romania Ivan Tanasijevic
Luka Bojovic
Predrag Obradovic
Djordje Zikelic
Marko Puric
I
II
III
III
hon.men.
2015 Indonesia Vuk Radovic
Dusan Novicic
Marko Puric
III
hon.men.
hon.men.
2016 India Vuk Radovic
Dusan Novicic
Dusan Djordjevic
Marko Medvedev
Mihajlo Sporic
Igor Medvedev
II
III
III
III
III
III

 

INTERNATIONAL SCIENCE OLYMPIAD
YearCountryMG StudentsPrize
2006 Brazil Luka Milicevic
Ognjen Ivkovic
Aleksandar Vasiljkovic
Aleksandra Dimic
Dusan Perovic
II
II
II
III
III
2007 Taiwan Stefan Andjelkovic III
2008 Republic of Korea Teodor von Burg
Milena Milosevic
Tamara Sumarac
Igor Spasojevic
Petar Pantelic
Rade Spegar
II
III
III
III
III
III
2010 Nigeria Emil Maid
Djordje Zikelic
Dusan Drobnjak
Milos Stanojevic
II
III
III
III
2011 South Africa Marijana Vujadinovic
Luka Bojovic
Maksim Stokic
II
II
III
2012 Iran Nikola Samardzic III
2013 India Marko Susnjar III
2014 Argentina Igor Medvedev
Milica Bozanic
II
III
2015 South Korea Aleksa Milojevic
Aleksandar Stanojcic
II
II
2016 Indonesia Igor Pavlovic
Bogdan Rajkov
Dusan Miskovic
Milica Damnjanovic
Mihailo Milosevic
II
II
III
III
III

 

INTERNATIONAL OLYMPIAD IN INFORMATICS
YearCountryMG StudentsPrize
1990 Soviet Union Aleksandar Susnjar II
1991 Greece Ranko Lazic I
1993 Argentina Vladimir Petrovic
Bozidar Radunovic
Amir Zolic
III
hon.men.
hon.men.
1996 Hungary Jaroslav Blagojevic
Djordje Milicevic
I
III
1997 South Africa Ognjen Arandjelovic
Jaroslav Blagojevic
II
III
1998 Portugal Milan Stanojevic II
2000 China Boris Cukalovic
Stefan Salom
II
II
2001 Finland Boris Cukalovic
Aleksandar Zlateski
III
III
2002 Republic of Korea Aleksandar Zlateski II
2003 United States Aleksandar Zlateski
Igor Kabiljo
III
III
2004 Greece Igor Kabiljo II
2005 Poland Igor Kabiljo III
2007 Croatia Miroslav Bogdanovic III
2008 Egypt Maja Kabiljo III
2009 Bulgaria Luka Milicevic II
2010 Canada Nemanja Trifunovic III
2015 Kazakhstan Nikola Jovanovic III
2016 Russia Nenad Bauk II
2017 Iran Filip Vesovic
Momcilo Topalovic
Vladimir Milenkovic
III
III
III

 

BALKAN OLYMPIAD IN INFORMATICS
YearCountryMG StudentsPrize
1994 Greece Milos Djermanovic III
1995 Bulgaria Milos Djermanovic
Jaroslav Blagojevic
II
III
1996 Cyprus Jaroslav Blagojevic III
1997 Greece Milan Stanojevic
Jaroslav Blagojevic
II
II
1998 Turkey Milan Stanojevic II
1999 Greece Milan Stanojevic III
2000 Macedonia Stefan Salom
Boris Cukalovic
II
II
2002 Yugoslavia Aleksandar Zlateski II
2003 Romania Aleksandar Zlateski
Igor Kabiljo
III
III
2004 Bulgaria Igor Kabiljo III
2005 Greece Igor Kabiljo II
2008 Macedonia Maja Kabiljо
Miroslav Bogdanovic
Nemanja Trifunovic
III
III
III
2009 Bulgaria Nikola Mrksic
Aleksa Stankovic
II
III
2010 Montenegro Nemanja Trifunovic III
2011 Romania Aleksa Stankovic II
2014 Turkiye Andrej Ivaskovic III
2015 Bulgaria Nikola Jovanovic III
2016 Cyprus Nenad Bauk II
2017 Moldova Filip Vesovic
Vladimir Milenkovic
II
II

 

JUNIOR BALKAN OLYMPIAD IN INFORMATICS
YearCountryMG StudentsPrize
2007 Serbia Dejan Tomic
Milena Milosevic
Stefan Stanojevic
II
III
III
2008 Bulgaria Milena Milosevic III
2013 Bulgaria Luka Vukelic
Filip Vesovic
III
III
2014 Serbia Filip Vesovic
Vladimir Milenkovic
Svetislav Gajic
Filip Cosovic
I
II
III
III
2015 Macedonia Aleksa Milojevic III
2016 Macedonia Marko Sisovic III

 

EUROPEAN JUNIOR OLIMPIAD IN INFORMATICS
YearCountryMG studentsPrize
2017 Bulgaria Veljko Radic
Aleksa Miljkovic
III
III
INTERNATIONAL CHEMISTRY OLYMPIAD
YearCountryMG StudentsPrize
2015 Azerbaijan Milos Grubor II
2017 Thailand Damjan Cubrakovic
Anamarija Nikoletic
II
III