Архива новости
понедељак, 16 октобар 2017 07:49 Последње ажурирано понедељак, 16 октобар 2017 07:56
О МГ у "ECHA news"

Часопис ECHA news

уторак, 10 октобар 2017 12:50 Последње ажурирано уторак, 10 октобар 2017 17:21
Тијани Ивановић додељена награда "New Innovator Award"

Тијана Ивановић је била ученик Математичке гимназије од 1991. до 1994. године. Четврти разред средње школе је завршила у Америци. Највећи утицај на њу и наставак њене каријере имала је професорка биологије у Математичкој гимназији, Бранка Добрковић, која јој је показала да биологија није материја која се учи напамет, већ врло логичан систем по ком функционише живи свет. Тијана је основне студије завршила на Калифорнијском Универзитету у Лос Анђелесу 1999. године (UCLA), потом је радила на истразивању ХИВ-а у Aaron Diamond AIDS Research Центру у Њујорку до 2002. године, а затим је докторирала из вирусологије на Харварду 2008. године. После доктората је остала на усавршавању на Харварду до добијања независне професорске позиције на Брендајс Универзитету у Бостону 2006. године. Тијани Ивановић је 5. октобра ове године додељена награда, 'New Innovator Award', од Америчког Института за Здравство (National Institutes of Health) за фундаментална истраживања на вирусу грипа (инфлуенза вирус). New Innovator је једна од најпрестижнијих награда коју професори могу да добију на почетку своје независне каријере. Та награда препознаје креативност у приступу проблему и потенцијал ка решавању глобално вазних проблема на нов начин. Осим признања, Др Ивановић добија 1.500.000 долара за изучавање механизма адаптације вируса. Које измене на молекуларном нивоу омогућују вирусу који је раније могао да инфицира само птице да почне да изазива болест и да се преноси међу људима? Да би решила тај проблем, Др Ивановић користи специјалан микроскоп, TIRFM (Total Internal Reflection Fluorescence Microscope) који јој омогућава да види појединачне вирусе док се пробијају кроз ћелијску мембрану. У свом истраживању комбинује вирусологију, биофизику, математику, и компјутерске симулације. Награда ће јој омогућити да унапреди и надогради микроскоп, који је током своје научне каријере развијала и користила за досадашња истраживања. Запосљавањем талентованих људи, студената постдипломских студија, постдокторских истраживача и техничара, Др Ивановић ће изградити тим које ће сарађивати на овом великом пројекту.

Честитамо Тијани!

недеља, 08 октобар 2017 16:39 Последње ажурирано недеља, 08 октобар 2017 16:46
Три бронзе из информатике на међународном такмичењу

У Румунији у Букурешту, је од 4. до 8. октобра 2017. одржано престижно међународно такмичење из информатике за ученике средњих школа RMI-Master of Informatics. Екипа Математичке гимназије је остварила одличан успех:

1. Алекса Милисављевић, Математичка гимназија, Београд, БРОНЗАНА медаља
  2. Младен Пузић, Математичка гимназија, Београд, БРОНЗАНА медаља
  3. Павле Мартиновић, Математичка гимназија, Београд, БРОНЗАНА медаља

Вође екипе је била Јелена Хаџи-Пурић са Математичког факултета у Београду.

Наши ученици су наставили да нижу изузетне успехе имајући у виду да се четврти пут такмиче на овом међународном такмичењу. Такмичење се одвијало у два такмичарска дана по правилима Међународне олимпијаде из информатике.

Честитамо свим нашим ученицима, њиховим професорима и осталима заслужним за укупан успех!

субота, 30 септембар 2017 13:17 Последње ажурирано субота, 30 септембар 2017 13:23
3. октобар - празник информатике у МГ

Драги професори и ђаци, задовољство нам је да Вас позовемо да у уторак у 3. октобра 2017. у 13:30 присуствујете предавању “Безбедност у Интернету Ствари и вештачкој интелигенцији” Медицински ИоТ уређаји, аутономна возила, системи за препознавање лица су неке од тема које ће Вам представити Петар Величковић и његов тим сарадника. Да подсетимо, Петар Величковић (Department of Computer Science and Technology, University of Cambridge) са тимом сарадника организује Недељу информатике и радо ће Вам одговорити на сва питања у вези будуће Недеље информатике која је планирана за март/април 2018.

Званични сајт

Нека уторак 3.октобар буде празник информатике у Математичкој гимназији!!!

среда, 20 септембар 2017 12:58 Последње ажурирано среда, 20 септембар 2017 13:00
Гости из Пекинга

Математичку гимназију посетила је у понедељак, 18. септембра висока делегација града Пекинга. На челу делегације био је генерални директор секретаријата за образовање господин Liu Yuhui. Гости из Кине показали су велико интересовање за резултате наших ученика и изложили неке нове идеје за проширивање наше сарадње.

<< Почетак < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа > Крај >>

Страна 1 од 142