Истраживачки рад ученика МГ

Ученици Математичке гимназије су се пријавили почетком ове школске године на међународно такмичење TinkQuest (www.thinkquest.org). Ово такмичење има за циљ да подстакне младе људе да се позабаве друштвеним проблемима. Наши ученици су се пријавили за категорију "digital media" где је било потребно да се направи web сајт о неком друштвеном проблему, да се простудира изабрана тема и спроведе сопствено истраживање и предложе начини на које би решили проблем. Тим 3.б разреда МГ у којем је капитен био Никола Томић (учествовали су и Борислав Петровић и једна ученица из гимназије "Свети Сава") изабрао је да проучи проблем депресије код адолесцената. Депресија је озбиљан проблем код тинајџера. Тим је два месеца изучавао генерално депресију и адолесцентске депресије. Након тога су направили амбициозан план да спроведу велико истраживање о депресивности код младих. Формирали су обимну анкету у коју су укључили и Бекову скалу депресивности како би сваког испитаника тестирали на степен депресије и сазнали колико млади знају о депресији. Скупили су велики узорак. Поред ученика Математичке гимназије, анкету су спровели у још 11 средњих школа. Сарађивали су и са психолозима тих школа. На крају је у истраживању учествовало 2049 ученика! Ступили су у контакт са највећим стручњацима из ове области да би узели у обзир и њихова искуства. Сарађивали су са Институтом за ментално здравље, Дневном болницом за болести зависности, Саветовалиштем за младе Дома здравља Савски венац, Канцеларијом за младе. Сајт о овом истраживању је послан и на такмичење у Америку да би аплицирали истраживачки рад на конгрес Друштва за дечију и адолесцентску психијатрију. Адреса сајта је www.wix.com/nikola_m_tomic/adolescent-depression.

• /uploads/attachment/vest/6797/nikola-tomic.jpg