Срећни празници!
ОпштеСрећну нову 2025. годину желе Вам ученици и колектив Математичке гимназије!
Срећну нову 2025. годину желе Вам ученици и колектив Математичке гимназије!
Група ученика извела је 23.12. 2024. дечју представу "Новогодишња потрага за благом".
У глумачким улогама опробали су се Никола Кочовић, Анђела Гавриловић, Ана Грбушић, Никола Витковић, Јован Ћирић и Марко Дуганџић. Вјера Гутић је свирала виолину, а техничка подршка били су Виктор Трајковић и Никола Најић. Са ансамблом је радила психолог Мирјана Репац.
Овом приликом су подељени пакетићи деци запослених у Математичкој гимназији.
Захваљујемо се свим ученицима, запосленима и родитељима који су током последње две недеље децембра учествовали у две хуманитарне акције за прикупљање слаткиша, грицкалица и играчака за припрему новогодишњих пакетића.
У оквиру акције „НАЈСЛАЂИ КАРАВАН" припремили смо прилоге за пакетиће намењене деци са Косова и Метохије.
У сарадњи са Црвеним крстом, учествовали смо у традиционалној акцији „ЈЕДАН ПАКЕТИЋ, МНОГО ЉУБАВИ“ за припрему око 800 пакетића за социјално угрожене малишане наше општине, децу из Дневне болнице Института за ментално здравље и штићенике домова за децу без родитељског старања и малишане са сметњама у развоју.
Група матураната је у општинском Црвеном крсту у уторак, 24.12. 2024. сортирала и паковала пакетиће.
Акције су организовале психолози Тијана Томић и Мирјана Репац.
Матуранти Математичке гимназије окупљени у бенду "Beneath the Wreckage" наступили су први пут на 15. „БГ инвазији" - традиционалном такмичењу средњошколских бендова у организацији Удружења наставника музичке културе Србије и Дома омладине Београда.
Сваки бенд се представио извођењем 3 песме: обрадом песме домаћих аутора, обрадом стране нумере и ауторском композицијом. Поред наших представника, на такмичењу је учествовало још 11 бендова из београдских школа. За победника је проглашен „Вилис" из IV београдске гимназије.
Бенд је предводила наставник музичке културе Лепа Петковић.
На Фестивалу науке који се одржава од 12. до 14. децембра 2024. године ученици Математичке гимназије су представили Еразмус+ пројекат "Паметна школска башта". Деци из школа широм Србије је представљен рад сензора за светлост и паметно заливање, а очитавањем QR кода имали су прилику да виде презентацију о узгајању микробиља и сајт пројекта.
Са ученицима су били професор физике Јовица Милисављевић-руководилац секције Примењена физика и електроника и професорка географије Тамара Ђорић Шпаровић-руководилац Секције за одрживи развој.
12. децембра 2024. нашу школу је посетио проф. др Стефан Клаус, научни директор чувеног Математичког института Оберволфах у Немачкој. Проф. Клаус је широм света познат по својим научним доприносима у областима алгебарске топологије и диференцијалне геометрије, као и његовој посвећености популаризацији математике.
Приликом посете нашој школи исказао је велико интересовање за рад и успех наших ученика и професора. Похвалио је посвећеност наше школе чувању и неговању научне мисли и пожелио много успеха у нашој мисији. Истакао је и квалитет уџбеника који се користе у Математичкој гимназији и чији су аутори сарадници наше школе, као и да је дирнут повезаношћу коју бивши ђаци имају са школом.
Проф. Клаус борави први пут Србији, у једној посети Математичком институту САНУ и исказао је жељу да нас поново посети следећом приликом.
У четвртак, 12. децембра 2024. године школу је посетио др Борислав Агапиев, бивши ученик МГ, а сада предузетник из Портланда. Господин Агапиев је аутор пројеката из области вештачке инелигенције (Yottaanswers.com, BasketballIQ..). Овом посетом је успоставио сарадњу са МГ у жељи да помогне својој бившој школи.
У четвртак, 12. децембра 2024. године Мирјана Катић, директор Математичке гимназије је учествовала на радионици "Коришћење генеративне вештачке интелигенције за побољшање исхода образовања на Западном Балкану" (Leveraging Generative AI to Enhance Education Outcomes in the Western Balkans). Циљ радионице је да идентификује могућу иновативну, одрживу и изводљиву примену вештачке интелигенције у образовању која би била пилотирана и евалуирана.
Радионица је окупила представнике Владе Србије, Европсе комисије, Светске банке, експерте GenAI, наставнике, професоре и руководиоце високошколских установа и школа, како би заједно дискутовали на три широко постављене теме: Тема I представља оквир за структурирање дискусије о најперспективнијим утицајима које GenAI може да има у образовању; Тема II улази у детаљнију дискусију о томе како се GenAI може применити на нивоу ученика/студената, наставника и менаџмента установа, Тема III обједињује све претходне дискусије и дефинише мапу пута за интервенцију која је изводљива и која дозвољава да се имплементира што шире у образовном систему.
На Јуниорској светској научној олимпијади (ИЈСО 2024.) која се одржала од 2. до 11. децембра 2024. године у Букурешту (Румунија) екипа Србије је остварила изузетан успех.
Филип Килибарда, ученик Математичке гимназије у Београду освојио је златну медаљу.
Ученици Математичке гимназије су освојили још четири медаље:
На овом такмичењу учествовали су ученици из 60 земаља из целог света.
Лидери тима:
Честитамо!
У јесењој рунди међународног такмичења „Математика без граница“ учествовало је 46 ученика Математичке гимназије.
Наши ученици су освојили пет златних, седам сребрних и девет бронзаних медаља.
Златне медаље:
Леон Јањић 7а, Вања Јеловац 2д, Ања Тешевић 2д, Владимир Ђурица 3д и Павле Дамјановић 1д.
Сребрне медаље:
Василије Недељковић 7а, Љубица Симовић 7а, Јован Милошевић 2д, Филип Килибарда 1д, Марија Михајловић 4д, Јован Стојадиновић 2д и Нина Шушић 1д.
Бронзане медаље:
Никола Маркешевић 8а, Вања Миладиновић 1д, Уна Вујадиновић 1д, Владимир Лукић 3д, Лука Миљковић 2д, Димитрије Јелић 3б, Ђорђе Шекарић 1д, Мина Дабовић 2д и Зоран Димитријевић 2д.
Честитамо освајачима медаља, а свим ученицима желимо пуно успеха у наредној, зимској рунди такмичења.
У суботу, 7. децембра 2024. године директорка Мирјана Катић учествовала је на XIV симпозијуму "Математика и примене" које се одржало на Математичком факултету у Београду.
Директорка Катић је одржала пленарно излагање под називом "Међународно такмичење Nàboj Math".
Мирјана Катић, директор Математичке гимназије, добитник је признања „Капетан Миша Анастасијевић”, које се у оквиру пројекта „Пут ка врху” додељује за остварене резултате у Србији.
Директорка Катић је ово престижно признање добила за изузетан допринос у образовном систему Републике Србије, посвећен дугогодишњи рад са најталентованијим ученицима Србије и руковођење Математичком гимназијом, јединственом образовном установом у Србији и окружењу.
Свечана додела награде одржана је 6. децембра у Коларчевој задужбини.
Честитамо!
У четвртак, 5. децембра 2024. године у Панчеву одржано је међуокружно такмичење у баскету 3х3.
Ученици МГ освојили су бронзану медаљу.
Догађај је снимала екипа МГ ТВ-а.
Честитамо!
У среду, 4. децембра 2024. године одржано је Првенство града у пливању за ученике средњих школа на којем су учествовали и ученици Математичке гимназије.
Матија Петровић је освојио треће место у стилу 100 м леђно, а Вукашин Радојчић је освојио треће место у стилу 100 м делфин.
Догађај је снимала екипа МГ ТВ.
Честитамо!
У среду, 27.11.2024. поједини ученици трећег и четвртог разреда, заједно са својим предметним професорима, професорком Јасмином Стошић и професорком Јеленом Поповић, присуствовали су радионици "Неурон обој и сними, па стисни принт да оживи". Радионицу су организовали Лабораторија за неуробиологију Биолошког факултета у Београду и Центар за промоцију науке.
Ученицима су представљене основе грађе и функције нервних ћелија, а експериментални део је укључивао израду трајног препарата мозга пацова и микроскопирање. Представљени су и 3Д штампани модели неурона.
Дванаести румунски мастер из информатике је одржан од 27. до 30. новембра 2024. у Букурешту, у Националној школи за информатичке науке ,,Тудор Виану“.
Екипу Математичке гимназије чинили су:
Руководиоци екипе били су проф. Драган Урошевић и Александар Вишњић.
Честитамо!
У уторак, 26. новембра 2024. године Мирјана Катић, директор МГ је присуствовала конференцији "All for all leadership summit 2024" која се одржала осми пут у Београду. Тема конференције је била Будућности жена у руковођењу у дигиталној ери и родна равноправност.
На конференцији су учествовали и наши бивши ученици. Кристина Николић, бивша ученица МГ, сада докторант на ETH у Цириху је говорила о вештачкој интелигенцији и сигурности. Др Петар Величковић, такође, наш бивши ученик а сада Staff Research Scientist at Google DeepMind and Affiliated Lecturer at the University of Cambridge говорио је о будућности вештачке интелигенције.
Мирјана Катић је учествовала у делу програма са Др Владаном Јолером са темом о изазовива младих људи у времену у којој живимо, као и какви су њихови ставови према вештакој интелигенцији.
У четвртак 21.11.2024. нас је посетио Џонсон Чеунг, представник City University of Hong Kong са којим Математичка гимназија има дугогодишњу успешну сарадњу.
Господин Чеунг је представницима ученика трећег и четвртог разреда представио Универзитет са посебним освртом на могућности и предности студирања у Хонг Конгу.
Радујемо се што ће нова група наших матураната наставити своје школовање на далеком истоку и још више прилици да стечено знање у будућности поделе са нама.
19. и 20. новембра 2024. године екипа МГ је учествовала на Градском такмичењу у баскету 3х3 које се одржало у хали спортова "Ранко Жеравица" на Новом Београду.
Екипа Математичке гимназије је освојила друго место и сребрну медаљу. Тим су чинили ученици: Никола Манојловић, Лука Миљковић, Теодор Стефановић и Јован Ћирић.
Лидер тима: Урош Мишић, наставник физичког васпитања.
Екипа МГ ТВ-а је снимала догађај.
Честитамо!
Група ученика Математичке гимназије посетила је са директором школе Мирјаном Катић и групом наставника Музеј савремене уметности у Београду у среду, 20.11.2024. године. Ученици су имали прилику да у вођеном обиласку виде изложбу "100 година надреализма" која представља богатство продукције наших надреалиста и њихов значај за уметност XX и XXI века, као и "Дуалност Милене Павловић Барили" којом је представљено њено стваралаштво и истакнут допринос ове истакнуте уметнице српској и светској модерној уметности у међуратном периоду.
Посету су организовали Урош Микић и Мирјана Репац.
У уторак, 19. новембра 2024. године на Машинском факултету Мирјана Катић, директор Математичке гимназије учествовала је на панел дискусији Форума за осигурање квалитета у стручном образовању - квалитет компетенција каријерних практичара. Агенција за квалификације, која у складу са Законом о НОКС-у прати активности каријерног вођења и саветовања и имплементацију стандарда услуга каријерног вођења и саветовања је била домаћин Форума. Подршку организацији и стручну експертизу пружила је Европска фондација за обуку (ЕТФ).
У фокусу састанка Форума је била тема осигурања квалитета у области каријерног вођења и саветовања, са посебним акцентом на компетенције каријерних практичара.
Радна група Европске мреже школа „Интерактивна учионица” објавила је студије случаја у којима је приказано 15 школа широм Европе које успешно негују дигиталне компетенције својих ученика стратешким планирањем активности и иновативним приступима. Студије су усредсређене на укључивање дигиталних алата у образовање и пружају практичне примере одговора школа на изазове, али и могућности које отвара дигитално учење. Из Србије су у овом истраживању, као примери добре праксе, учествовале ОШ „Нада Поповић“ из Крушевца и Математичка гимназија из Београда.
Студије случаја ове радне групе засноване су на интервјуима тимова школа из осам земаља – Чешке, Ирске, Италије, Луксембурга, Португала, Србије, Словеније и Швајцарске. Укључене школе су развиле и примениле сопствену дигиталну стратегију, усредсређену на одрживу и ефикасну употребу дигиталних технологија за све ученике, како би њихова постигнућа била унапређена.
Како дигитализација у образовању све више узима маха, студије случаја су замишљене тако да управама школа, едукаторима и доносиоцима одлука пруже конкретне примере како дигитални алати могу да унапреде учење и одговоре на неједнакости у приступу технологијама. Оне пружају увид у то како су се школе прилагодиле дигиталном добу, примениле своје стратешке планове и развијале обуке наставника како би створиле прилике за дигитално учење.
У петак, 15. новембра 2024. године у Народном позоришту у Нишу на свечаности коју је уприличила Хуманитарна организација „Нађи Раула”., Aндреју Дробњаковићу је додељена награда “Светислав Милић – младима од срца” у области науке и образовања. Већ шесту годину заредом признање добијају талентовани и хумани људи у нашој земљи.
Андреј Дробњаковић је како пише у образложењу награду добио “за изванредне резултате постигнуте у области науке и образовања, као и за достојно представљање Србије на међународној сцени”. Како истиче оснивач Хуманитарне организације “Нађи Раула”, господин Јован Милић : “Ова награда служи као признање изузетним младим људима чији рад инспирише и доприноси друштву.”
На свечаности доделе награде, Андреј је истакао: “Заједно са почаствованошћу, осећам и велику одговорност као носилац награде и обећавам да ћу, као и до сада, чинити све у мојој моћи да достојно представљам своју државу, своју школу и себе.”
Честитамо!
На овогодишњем конкурсу за отварање нових Мејкерс Лаб-ова на којем је био пријављен рекордан број школа, Математичка гимназија је изабрана, тако да ће добити МејкерсЛаб.
МејкерсЛаб је учионица будућности – место где се знање дели и користи, где се буди инспирација и где се реализују идеје.
Кроз изградњу Мејкерс лабова, удружени градимо систем подршке образовању, у коме школе, наставнике и ученике повезујемо са привредом, науком, и другим друштвеним чиниоцима. Циљ ове иницијативе је да се савремена знања, вештине и технологије директно улију до наставника и ученика.
Победнички тим BioPass који чине Лазар Јовић, Филип Радић, Петар Ивковић и Лука Вукотић ће представљати Математичку гимназију на регионалном такмичењу „Пословни изазов“ у организацији Достигнућа младих које ће се одржати у децембру. Тим је добио награду на школском такмичењу које је одржано у нашој школи у среду, 13. новембра, и на којем су изабрани представници Математичке гимназије и Рачунарске гимназије за учешће на регионалном нивоу такмичења.
Победнички тим Математичка гимназија: BioPass
Чланови победничког тима: