Ученици МГ освојили две бронзане медаље

На седмој Јуниорској Балканској Олимпијади (ЈБОИ) која је одржана у Бугарској од 22-24. новембра репрезентација Србије је освојила три медаље:

• Душан Живановић, ученик Гимназије "Светозар Марковић" из Ниша - златна
  • Лука Вукелић, ученик Математичке гимназије - бронзана медаља
  • Филип Весовић, ученик Математичке гимназије - бронзана медаља.

У екипном пласману, репрезентација Србије је освојила одлично друго место иза репрезентације Румуније, а како је освојено и прво злато за српску репрезентацију на ЈБОИ, можемо сматрати да је ово до сада најуспешније представљање Србије на ЈБОИ. И ове године, комплет задатака је обухватао ваншколско градиво из алгоритама и структура података, те је за сваку похвалу што су српски такмичари издвојили посебно време за припрему пред такмичење. Српска репрезентација у истом саставу (Душан Живановић, Лука Вукелић. Филип Весовић, Светислав Гајић) је учествовала и на 5. међународном турниру Џон Атанасов у граду Шумену у Бугарској. У конкуренцији 44 такмичара из седам земаља (Бугарска, Грчка, Румунија, Русија, Македонија, Молдавија, Србија) освојене су такође три медаље: златна медаља (Душан Живановић, ученик Гимназије Светозар Марковић из Ниша) и две бронзане медаље (Лука Вукелић и Филип Весовић, ученици Математичке гимназије у Београду). На турниру су репрезентације Бугарске и Румуније учествовале са више тимова, те морамо похвалити успех српске репрезентације, с обзиром да су репрезентације Румуније и Бугарске већ дужи низ година одлично пласиране и на Светској Олимпијади из Информатике (ИОИ). Вођа српске екипе на оба такмичења је била Јелена Хаџи-Пурић. Позив српској репрезентацији да учествује на ЈБОИ је дошао изненада, након отказивања предвиђене Олимпијаде у јуну у Грчкој, те је Microsoft развојни центар Србије пружио брзу и важну подршку српском тиму, на чему им се најсрдачније захваљујемо.

Честитка министра просвете, науке и технолошког развоја

• /uploads/attachment/vest/6698/atanasov-2014.jpg