Четврти БЕОПС

ОпштеГалерија КУЛОАР

Најпре је била изговорена реч. После написана. Данас електронска комуникација младих слаби моћ живог комуницирања.

Парадоксално: они стално комуницирају, али сведоци смо да нема суштинских разговора. Зато је 4. БЕОПС манифестација која осваја срца и подучава. Место где српски језик брани своју аутентичност, милозвучност. Колико је то значајно сведочи Хајдегер, када о језику говори као о ,,кући бића“. У њему пребивају смисао и вредност једне културе, њена прошлост, али и обриси будућности.

Победници 4. БЕОПС-а, Београдског беседништвa средњошколаца Србије и региона, одржаног 20. новембра 2015. године у Математичкој гимназији у Београду су: Лука Павловић – I награда (Прва београдска гимназија, Београд), Сања Црвеница – II награда (Гимназија „Слободан Шкеровић“, Подгорица), Невена Манић – II награда (Филолошка гимназија, Београд), Емилија Петрињац – III награда (Математичка гимназија, Београд), Јована Тодоровић – III награда (Зрењанинска гимназија, Зрењанин) и Милица Глеђа – III награда (Гимназија „Јован Јовановић Змај“, Нови Сад).

Тако је одлучио жири у саставу: Небојша Брадић, позоришни редитељ, проф. др Милан Распоповић, физичар и филозоф, Олгица Рајић, професор српског језика и књижевности и Станко Стојиљковић, новинар и публициста.

Деветнаест беседника: Сања Црвеница, Димитрије Поповић, Лука Павловић, Страхиња Дуњић, Зорана Томић, Александар Радивојевић, Тијана Јовановић, Милица Глеђа, Кристина Ступар, Марко Николић, Јована Тодоровић, Невена Манић, Анђела Ристић, Сара Милојевић, Никола Миловановић, Стефан Ђорђевић, Емилија Петрињац, Сањин Геровић и Игор Зец говорили су на три теме: „Људи (најчешће) лажу како би заштитили сопствену репутацију“, „Од свих невоља које су ме могле задесети у животу нема горе од ове – да зарадим толико, да више не морам да радим“ и слободна тема. На такмичењу су учествовали ученици следећих школа: Гимназија „Слободан Шкеровић“, Подгорица, Богословија „Свети Петар Дабробосански“, Фоча, Прва београдска гимназија, Београд, Гимназија „Борислав Петров Браца“, Вршац, Гимназија „Бора Станковић“, Ниш, Текстилно-технолошка и пољопривредна школа ,,Депот Ђурађ”, Смедерево, Гимназија „Јован Јовановић Змај“, Нови Сад, Пожаревачка гимназија, Пожаревац, Зрењанинска гимназија, Зрењанин, Филолошка гимназија, Београд, Прва крагујевачка гимназија, Крагујевац, Шеста београдска гимназија, Београд и Математичка гимназија, Београд.

Уредник и селектор БЕОПС-а Радивоје Благојевић

• /uploads/attachment/vest/6561/cetvrti-beops-prva.jpg