Предавање Јасмине Лазић

Крајем марта Математичку гимназију посетила је још једна наша бивша ученица, а данас признати стручњак у свету математике др Јасмина Лазић. Јасмина је одржала интересантно предавање под називом Како спасити свет математике: Енигма Алана Туринга. Наслов предавања заправо је игра речи, јер је Енигма машина коју су Немци користили за шифровање стратешких порука међу својим војним трупама. Немачки научници су радили на усавршавању Енигме још од њеног настанка у Првом светском рату тако да је дешифровање кодираних порука временом постајало све компликованије. Тридесет година касније, током Другог светског рата Немци мисле да је Енигму и даље немогуће разбити. Међутим, Британац Алан Туринг прави историјски помак у историји рачунарства и криптологије и развија машину под називом Бомба. Та машина коришћена је за успешно дешифровање немачких порука генереисаних Енигмом. Током свог предавања Јасмина је ученицима наше школе објаснила због чега је Енигму било тешко разбити и у чему је тајна Туринговог успеха. Још једном се захваљујемо Јасмини на издвојеном времену и надасве занимљивом предавању.

• /uploads/attachment/vest/6522/jasmina-lazic.jpg