Тијани Ивановић додељена награда "New Innovator Award"

Тијана Ивановић је била ученик Математичке гимназије од 1991. до 1994. године. Четврти разред средње школе је завршила у Америци. Највећи утицај на њу и наставак њене каријере имала је професорка биологије у Математичкој гимназији, Бранка Добрковић, која јој је показала да биологија није материја која се учи напамет, већ врло логичан систем по ком функционише живи свет. Тијана је основне студије завршила на Калифорнијском Универзитету у Лос Анђелесу 1999. године (UCLA), потом је радила на истразивању ХИВ-а у Aaron Diamond AIDS Research Центру у Њујорку до 2002. године, а затим је докторирала из вирусологије на Харварду 2008. године. После доктората је остала на усавршавању на Харварду до добијања независне професорске позиције на Брендајс Универзитету у Бостону 2006. године. Тијани Ивановић је 5. октобра ове године додељена награда, 'New Innovator Award', од Америчког Института за Здравство (National Institutes of Health) за фундаментална истраживања на вирусу грипа (инфлуенза вирус). New Innovator је једна од најпрестижнијих награда коју професори могу да добију на почетку своје независне каријере. Та награда препознаје креативност у приступу проблему и потенцијал ка решавању глобално вазних проблема на нов начин. Осим признања, Др Ивановић добија 1.500.000 долара за изучавање механизма адаптације вируса. Које измене на молекуларном нивоу омогућују вирусу који је раније могао да инфицира само птице да почне да изазива болест и да се преноси међу људима? Да би решила тај проблем, Др Ивановић користи специјалан микроскоп, TIRFM (Total Internal Reflection Fluorescence Microscope) који јој омогућава да види појединачне вирусе док се пробијају кроз ћелијску мембрану. У свом истраживању комбинује вирусологију, биофизику, математику, и компјутерске симулације. Награда ће јој омогућити да унапреди и надогради микроскоп, који је током своје научне каријере развијала и користила за досадашња истраживања. Запосљавањем талентованих људи, студената постдипломских студија, постдокторских истраживача и техничара, Др Ивановић ће изградити тим које ће сарађивати на овом великом пројекту.

Честитамо Тијани!

• /uploads/attachment/vest/6340/tijana-ivanovic.jpg