Математичка гимназија у свету IoT-a

ОпштеДОГАЂАЈИ-фотографије

Секција за примењену физику и електронику Математичке гимназије имала је фантастичну прилику да на TERI Digital Communications конференцији одржаној 30. маја презентује своје IoT решење.То је нови становник света Интернета ствари (Internet of Things - IoT), детектор миона, који непрекидно ради у лабораторији за физику Математичке гимназије већ два месеца и који је повезан на LoRaWAN мрежу. TERI Digital Communications је међународна конференција на којој су учествовали представници телекомуникационих оператера, корпоративног и јавног сектора из Србије и региона. Циљ је био упознавање са новим трендовима у IoT и 5G технологијама и решењима. Предавања су одржали представници Cisco-a, Actility-a, Oracl-a, Mavenir-a, ECI Telecom-a, Zhilabs-a, Matrixx-a… На IoT панелу учествовала је амбасадорка Израела у Србији Alona Fisher-Kamm, директор Бизнис Иновационог Центра Крагујевац, представници Телекома Србија, VIP mobile Srbija, Actility-а и Tondo-а, што говори и значају и важности тема обрађених на конференцији.

Детектор миона је развијен у сарадњи са Институтом за физику-нискофонском лабораторијом за нуклеарну физику и др Александром Драгићем и др Радомиром Бањанцем. Наши ученици Никола Дракулић, Давид Поповић и Огњен Мићић су реализовали повезивање овог уређаја на LoRaWAN мрежу. Указано нам је изузетно поверење да у уводном делу конференције представимо IoT пројекат реализован у Математичкој гимназији. Излагање, а и сам пројекат, су учесници конференције одлично оценили. У реализацији овог пројекта добили смо несебичну помоћ TERI-ја, компаније која је у региону лидер у креирању решења за IoT . Захваљујемо се на помоћи, указаном поверењу и прилици да на овако значајном међународном скупу прикажемо наш пројекат.

• /uploads/attachment/vest/7277/teri.jpg
  • /uploads/attachment/vest/7277/teri_01.jpg