У МГ одржани даљински контролисани експерименти из физике

Током последње недеље првог полугођа у Математичкој гимназији су реализоване вежбе из физике за IV разред. Због немогућности ученика да приступе опреми у школској лабораторији и да сами обаве мерења, прелазак на онлајн режим је управо највише погодио овај део наставе физике.

Због тога смо у Математичкој гимназији, по први пут, за сада само као оглед, омогућили приступ на даљину ученицима опреми у кабинету за физику (видео запис). Даљински контролисани експерименти у нашој школи нису непознати. Априла 2011. је са конференције у Њу Џерсију (1st Integrated STEM Education Conference (ISEC), Ewing, NJ, линк 1., линк 2.) изведен, у реалном времену, оглед у нашој лабораторији.

Још једна значајна новина је и извођење лабораторијске вежбе „Пригушене осцилације у RLC колу“. Ова вежба је заснована на оригиналном методу публикованом у часопису European Journal of Physics. Рад је могуће преузети овде. Коришћен је софтвер наменски развијан за ову вежбу и други ресурси школе.

Овe експериментe на даљину организовали су професори физике Драгица Ивковић и Јовица Милисављевић.

• /uploads/attachment/vest/7509/prigusene1.jpg
  • /uploads/attachment/vest/7509/oprema1.jpg