Необични звучни сигнали на залеђеном Борковачком језеру

ОпштеВИДЕО ГАЛЕРИЈА

Ученици Математичке гимназије који су боравили на припремама из математике, физике и хемије у Борковцу учили су физику и у природи. Истраживали су занимљиву појаву формирања необичног звучног сигнала на залеђеном Борковачком језеру, а који подсећа на одјек бластера из "Ратова звезда". Објашњење се крије у акустичној дисперзији, тј. феномену простирања звучних таласа кроз средину у којој се компоненте звука различитих фреквенција групно простиру различитим брзинама. Ваздух у овом смислу има врло слабу дисперзију за разлику од слоја чистог леда на површини језера кроз који се звуци виших фреквенција простиру брже од оних нижих. Посматрачи стога са закашњењем региструју ниже/дубље тонове у односу на оне више/пискаве тонове настале краткотрајним ударом, што ефективно доводи до формирања једног упечатљивог фијука из научно-фантастичних филмова.

Истраживање је изведено под водством др Дејана Ђокића, научног сарадника Института за физику у Београду.